Výklad roku 2023

Hlavní karta roku 2023

 Kartu Rytíř Holí z Crowleyho Thovt tarotu vybral DRAGEL. 

elán, statečnost, smělost, temperament, vitalita, horoucnost, připravenost ke skoku, žár, horkokrevnost

Rytíř holí právě naskočil na svého koně "záměru", ten se vzepjal, protože si ještě ani kůň ani jezdec vzájemně zcela nesedli. Jednou spolu poprvé do akce. 

Rytíř Holí představuje temperamentní, horkokrevnou atmosféru, náladu, v níž chce člověk v podstatě jen jedno - všechno a to hned. Ztělesňuje postoj dráždivého a napínavého očekávání, ale také hektičnost a nebezpečnou netrpělivost, která by mohla v unáhlenosti zhatit dobrý výsledek.Ve výkladu vy sami - vášeň vás žene velice rychle vpřed. Ať už čelíte čemukoli, vzrušuje vás to. Nemáte strach, přestože určitě cítíte, jak vám stoupá hladina adrenalinu v krvi. Jste připraveni na velké dobrodružství. Pokud k vám žádné nepřijde, půjdete a najdete si ho sami. pozor na lehkomyslnost. Pamatujte - "Blázni - a Rytíři Holí - se ženou tam, kam se andělé bojí vstoupit." Buďte zkrátka opatrní.

Rytíř holí je oddán principu duchovního růstu a vývoje. Je to vidoucí rytíř, který si stojí za svým stanoviskem, bez ochoty cenzurovat nebo potlačovat něco z toho, jaký opravdu je. Osedlal si koně jednorožce, symbol vize a inspirace, který má vyšší význam a cíl. Je zobrazením hlubokých vnitřních proměn, které je schopen pojmenovat. Je bytostí, která hledá nové světy a která v nitru uzřela významný obraz, k jehož uskutečnění hromadí veškerou svou energii.
Rytíř holí třímá v ruce pochodeň, Eso holí, aby spálil všechny překážky a zábrany, které by mu mohly stát v cestě za uskutečňováním jeho vize. Je schopen zbavovat se starých představ a ctít změnu v pojímání sebe sama a ostatních, což zosobňuje brnění se vzorováním hadí kůže. Postupuje odhodlaně kupředu, otevřený vjemům a novým vhledům, které napomohou jeho hlubokým vnitřním a následně i vnějším změnám.

V předchozích letech, kdy dobu kovidovou, vystřídala "doba Putinova", je potřeba staré opuštěné pavučiny spálit ohnivým žezlem. Sezení na zadku a licitování o tom či tamtom se tak úplně neosvědčilo a tak je čas vstát či nasednout na svého oře a naplnit své dny ohnivou silou tvorby či aktivity jako takové. I kdyby vás kůň záměru při divokém nasedání shodil, budete mít síly dost na opětovné nasednutí a vyjetí vpřed za svým cílem, ať už je jakýkoli. Cíl už znáte a nemáte pochybnosti a právě v tomto roce 2023 se s halasným řevem vydáte sprintem vpřed na ním, protože v ruce držíte žezlo síly, tvorby a akce. Ten kdo vám do teď stál v cestě se vám buď sám v pudu sebezáchovy uhne nebo se právě potkal se svým osudem!


Minulost, která právě končí.

Kartu Čtyřku mečů z Rider White tarotu vybrala MISSTY .


Karta znazornujici klid. Klid spise pred bouri, nez-li odpocinek po boji nebo vykonane praci. Je to moment zastaveni se, uklidneni si myslenek, nacerpani sil a pochopeni dalsiho smeru, kterym se chceme vydat. Rytir na karte je sice v lezate poloze, ale nespi (a ani neni mrtvy i kdyz by to mohlo na prvni dojem tak pusobit). Spise medituje, modli se v soustredene pozici, ktera naznacuje, ze neni uvolnen a je pripraven ihned jednat. Nad nim visi 3 mece, o kterych vi, ale ani jeden z nich si pak nevezme. Ten ktery vezme, je zlaty a lezi primo pripraven pod nim. Staci jen natahnout ruku...

Vzhledem k pozici na kterou jsem vytahla tuto kartu si myslim, ze v tomto roce se rozviri pro hodne lidi vody a budou muset v zivote jednat. To co dlouho stagnovalo a bylo v klidne poloze se pohne, otazka ale je neztratit vnitrni klid a pokoru i kdyz budou muset byt aktivni a jednat.


To, co právě začíná.

Kartu XV. Ďábel z Crowleyho Thovt tarotu vybrala SHEEN.


Ďábel je zde zastoupen bohem Panem v podobě kozoroha. Nabádá nás, abychom se oprostili od moralistických představ a přijali plodivou/tvůrčí sílu v její celistvosti. To nám umožní využít skrytých možností a talentů. Spojení pozemské a kosmické energie, povede k rozvinutí inspirace. Vynaložená energie, spolu s nadhledem a humorem, umožní překonat obtížné období a nalézt nová řešení a dosud nepoznané cesty životem.

Nastávající období bude přát plodnosti, rozmnožení rodin i stád.

V návaznosti na předchozí zajímavé, svým způsobem, obtížné roky, také toto období bude přát těm, kteří se nebudou bát využít nových příležitostí. Těm, kteří dokáží s nadhledem a humorem pohlédnout na svůj život a nechat se vést inspirujícím spojením zemské energie a mimosmyslového vnímání. Každou situaci je možné zvládnout s nadhledem. Vše má řešení. Jen je potřeba oprostit se od dosavadních schémat a představ. 


Vědomý postoj

Kartu Eso Disku z Surfers Paradise Tarotu vybral SAGUS.

Eso Disku se tradičně vykládá jako víceméně slibnej začátek novýho projektu - "něco se začne skutečně dít". Zárodek krystalizace, počátek práce a novy manifestace. K pozici Vědomy postoj, ale taková povrchní interpretace stačit nebude.

V kontextu celýho balíčku představuje Eso Disku místo, kde se předchozí tři světy ohně, vody a vzduchu (inspirace, emocí a myšlenek) poprvé potkávají s objektivní realitou. Kde se ideály, sny a ambice stávaji skutečnosti, nebo na ni naopak tvrdě naráží. Jako každa karta, I tahle má svoje světlo a svůj stín. Nemyslím si že nás čeká nějaký kolektivní prožitek světlých zítřků, spis si ten Vědomej postoj zažije každej po svým. Otázka nakolik jsou naše vlastní představy a ideály v souladu s realitou se bude lišit připad od případu, a stejně tak odpověď na ni - jak vnitrní, tak vnějsi. Přílezitosti na různé formy tyhle introspekce bude nejspís letos dostatek pro všechny. Ve stejný den, kdy jsem tahal tuhle kartu, mi facebook algorytmus nadělil meme s textem - "pravda uz není skryta, teď se lidi schovávaji před pravdou". Myslím že se to docela hodí k tomuhle výkladu.

Symbol a prezentace téhle karty následuje příklad některých moderních tarotu, které zdůrazňují dynamickou povahu elementu Země. Disk už není placatej okrouhlej pevnej kus kovu, mrtvej statickej element, ale rotující sféra energie - něco jako atom. Hmota, masa materiálu, jak ji vnímá konvenční mysl, je vícenémě trik oka - taková hrubě otesaná vyhřezlina v kvantový polívce, naše autorská projekce. Není snadný si to naplno uvědomit, ale právě tohle uvědomění a jeho praktické důsledky pro náš život, jsou ústředním tématem Esa Disku.

Centrálním motivem karty je Svaty Hexagram, symbol sjednoceni protikladu takříkajic "naruby", přepolováni pasivního a aktivního postoje, zkrocení ohně a vody.

V jeho středu je doširoka otevrene oko, ktere ma místo zornice symbol konjukce Slunce a Měsíce. Slunce je stylizováno jako 11-cípá hvězda, 11 jako klíč k magii a znamení harmonickýho sjednoceni jedince s veškerenstvem. Kolem symbolu je planeta Země stylizována jako zeleno-modrý vejce porostlý vegetací. Středem vejce prorustá černej strom - symbol časoprostoru kterej se táhne odnikud nikam, sni sen o modrý planetě a pamatuje si z něj celou Věčnost.

K Svatému Hexagramu se vztahuje 69. kapitola Knihy Lži, s názvem kterej nejde dost dobře přeložit do češtiny a vyhnout se při tom oplzlostem. Tak jen pár řádku na ukončení tohodle výkladu:
"Sestup z výšek, o Bože, a sjednoť se s Člověkem. Sestup z výsek, o Člověče, a sjednot se se Zvířetem! (...) Tahle Práce taktéž požírá samu sebe, dosahuje svůj vlastní cíl, vyživuje dělníka, nezanechává stopy, je perfektní sama v sobě. Milé děti, milujte se navzájem!"


Nevědomý postoj.

Kartu PRINCEZNA DISKŮ z Crowleyho Thovt tarotu vybrala HELLENKA .


Karta naznačuje, že můžeš čekat v tomto roce dozrání některých procesů probíhajících na nevědomé úrovni. Dokončení procesu vniřních změn. To vytvoří podmínky pro vznik něčeho nového - nový způsob myšlení, vnímání, uvědomění, identita,...

Není důvod za tím spěchat nebo se bát; naopak plně prožívat to, čím si právě procházíme. Na místě je trpělivost a péče o sebe ve smyslu - pochop, co prožíváš, a tomu svůj život přizpůsob.
Přizpůsob se situaci - zodpovědně a pečlivě dělej, co po tobě teď život chce.

Na každou změnu ve svém životě musíme být připraveni. I to je důvod, proč nemá smysl spěchat, ale v klidu a zodpovědně zrát. Vše, co v sobě pěstujeme, se jednou projeví.
Ať v životě procházíme jakýmkoli obdobím, měli bychom se z něj těšit a bavit tím, že se něco učíme, že se každým dnem obohacujeme a tím zrajeme. Rodí se v nás něco, co až do sebe vše zapadne, vyjde na svět jako naše nová kvalita.

Otázka : Čím sis prošel ? Co to může být, co se v tobě nyní rodí ?

Lekce : Čas od času v tobě něco dozrává a ve správnou chvíli se to samovolně projeví.

Nelpi na tom, co bylo, zůstaň trpělivý, otevřený a pružný. Těš se na to, co přijde.


Co nás v budoucnu čeká

Karty Luna z Crowleyho Thovt tarotu a 5 žaludů (holí) z SPIRITSONG TAROT vybrala KIM13

Když tahám kartu, tak mne většinou vůbec nezajímá reálný čas. Dbám na čistotu myšlenek, na ošetřené místo a na nacítění se na téma, ke kterému je výklad směřován. Tentokrát jsem na reálný čas výjimečně dbala. Měla jsem pocit, že by karta měla být tažena v čase úplňku, který vrcholil 7. ledna v 00:07. S mícháním balíčku Crowleyho tarotu jsem začala o půlnoci a pak už se časem nezabývala a soustředila se na tažení karty. Když se tak stalo, na hodiny jsem se podívala a bylo opravdu 00:07. Úplněk zřejmě vybral za mne, protože v ruce jsem měla kartu s názvem: LUNA XVIII (velká arkána) - Crowleyho tarot

Cesta mezi dvěma černými věžemi, dvě postavy se šakalí hlavou, dva černí psi, skarabeus se Sluncem, modré hory, dolů směřující srpek Měsíce... 

Co nás tedy v budoucnu čeká?

Pravděpodobně budeme muset projít průsmykem - branou strachu. Cesta určitě nebude jednoduchá a strach nás zřejmě bude provázet. Ať už existenční osobní nebo společenský. Zároveň je tu ale velká naděje, protože tato brána také vede ke znovuzrození, ke zrodu něčeho hodně důležitého. Povzbuzuje k tomu, abychom se nenechali zastrašit obavami a naplno si uvědomili, že vše je správně a přesně tak, jak má být. Samozřejmě, že je třeba brát vážně rizika, ale také nepozbýt odvahy. Každý den vyjde Slunce. Je však nutné dbát na vlastní rozvoj. Strážcové prahu jsou nepodplatitelní a rozhodně nevpustí jen tak někoho... Mějme mysl otevřenou, neutíkejme do iluzí a opojných stavů, pracujme na vlastním rozvoji a na vztazích, abychom nebloudili v temnotách. Je třeba kráčet opatrně a s rozmyslem, ale statečně a jistě.

Později jsem jako doplňující kartu vytáhla z balíčku SPIRITSONG TAROT od Pauliny Cassidy kartu s názvem:
FIVE OF ACORNS - Challenge - Growth
ACORNS = žaludy (rovnají se holím, ohni)
CHALLENGE = výzva
GROWTH = růst 

Myslím, že to v podstatě souzní i s pětkou holí v Crowleyho tarotu. I když tam se karta jmenuje SPOR. Je to ale ve skutečnosti také výzva, chuť se poprat, poměřit síly a překonat strach. Povzbuzuje k tomu, abychom se odvážili něčeho nového, prodiskutovali kontroverzní stanoviska a nalezli nejlepší řešení. Je ale důležité hrát fér. 


Vzdálená budoucnost, kam věci mohou spět

Kartu Princezna Mečů z Crowleyho Thovt tarotu vybrala ILLUZE .


Nejdřív jsem z toho neměla dobrý pocit - karta trochu děsí, než si ji člověk prohlédne trochu blíž. Princezna se opírá o nějaký monument na skále, postavený na kamenech a prachu, na zemi ty kameny připomínají lebky. A i když mečem bojuje, je v tak nějak obranném postoji, jakoby se do Slunce vlastně dívala a zjišťovala, co je vlastně za tím prachem kolem sebe. V levé části malba asociuje cestu - zkosenou, nahoře nad ní je ale cesta zaoblená, prosvícená sluncem... Princezna se ještě brání a přidržuje svých pomyslných jistot, ale objevuje a dívá se s přimhouřenýma očima na to nové... do světla.

Citace od Martina Vlacha:
Princezna Mečů symbolizuje okamžik, kdy člověk prozřel. Kdy pochopil, že něco v jeho životě už tak, jak je nastavené, dál snášet nebude. Že kompromis, ve kterém žije, je neakceptovatelný. Uvědomila si, že skutečně nelze žít v něčem, co s ní nesouzní, do čeho se nutí, s čím nesouhlasí, co neodpovídá jejímu vnitřnímu nastavení.

Princezně Mečů došlo, že skutečně nic, co jí naprosto nevyhovuje, nemá smysl žít. Že to vždy bude boj, marné snažení, lámání přes koleno. Dává tak zcela jasný pohled na pojem, se kterým mnozí bojujeme. Na který máme velice bizarní názor.
Tím životně důležitým pojmem je - kompromis.
A právě nastává čas konce nekonečných kompromisů.

Princezna Mečů právě k tomuto poznání dospěla. Pochopila, až skutečně to, co s ní nesouzní, má s klidem pustit, ať to je cokoli. Už dozrála do stavu, kdy toho je schopna - už s nevyhovujícím nijak nebojuje, nemá potřebu to kritizovat, být naštvaná ani uražená, necítí se ani jako oběť. Jen - se už má rada, má ráda i to, co jí nevyhovuje, jen si uvědomuje onu nekompatibilitu, a tak se toho s láskou vzdá. Bez výčitek i bez smutnění, s láskou a jasným pochopením, že je vše v pořádku, jen je potřeba pustit nebo změnit to, co bylo nesprávně nastaveno. Co drželo silou, tedy uměle, nepřirozeně. Nikoli přitažlivostí a kompatibilitou, ale poučkami nebo ze strachu.

Držme si pěsti, jízda začíná. Na konci temného tunelu prosvítá světlo ,-)


Dragel - leden 2023