Zasvěcení Rodové aleje

19.09.2021

Rodová alej

Výsadbu prvních stromů do Rodové aleje poznamenala covidová opatření, a proto se letos uskutečnila na etapy. První část, samotná výsadba, proběhla v březnu. Jednadvacet ovocných stromků - hrušní, švestek a meruněk, zasadily do země ruce zručných tatínků, kteří tak dostáli jedné ze tří pradávných mužských povinností (zasadit strom, postavit dům a zplodit syna). Asistovaly i maminky, protože kontrola musí být, a svou pomocnou ručku podaly i děti, jejichž povinností bylo odnést si domů kus té rodné hroudy na oblečení nebo botech na památku. (O výsadbě jsme psali v letošním červnovém Zpravodaji.)

K samotnému obřadu, který vedl ceremoniář neboli žrec Petr Dragel Vosátko z organizace Slovanský kruh, došlo až nyní. Společným poselstvím v duchu dávných staroslovanských tradic tak přítomní rodiče popřáli stromům, díky nimž pomyslně svým dětem zasadili kořeny do tohoto kraje, dlouhý růst a plodnost.

Z plodů těchto a v dalších letech vysázených ovocných stromů se budeme moci jednou těšit všichni. Až tedy jednou půjdete na procházku od Obory směrem do polí ke Skalici, budete mít možnost ochutnat ovoce, nebo třeba jen spočinout v jejich stínu.

Na závěr nutno zmínit, že tak jako někomu odejde cukrovka, tak nám z aleje odešla jedna meruňka. Po svých těžko, jelikož to není trifid, ale jelikož ji nenechavá ruka nikde v okolí nepohodila, lze se domnívat, že roste někomu na zahrádce. Snad se o ten stromek onen nenechavec dobře stará...